Wirtualne biuro, a rejestracja VAT

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, często szukają sposobów na ograniczenie wydatków – jest to zrozumiałe, zwłaszcza w przypadku drobnych firm. Z tego powodu, niektórzy z nich decydują się na wybór wirtualnego biura jako adresu przedsiębiorstwa.

Można jednak znaleźć informacje na temat trudności, które mogą spotkać przedsiębiorcę w takiej sytuacji. Niektórzy twierdzą, że rejestrując firmę pod adresem wirtualnego biura, można narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności – trudności w uzyskaniu rejestru VAT, czy długie oczekiwanie na NIP. Czy takie obawy są zasadne?

Naczelnik Urzędu Skarbowego może odmówić rejestracji podatnika VAT w kilku przypadkach:
kiedy wnioskodawca poda fałszywe dane w podaniu o rejestrację, jeśli taki podmiot nie istnieje, lub jeśli nie ma możliwości skontaktowania się z nim i nie stawia się na wezwanie naczelnika.

Wirtualne biuro, a rejestracja VAT
Rejestracja firmy pod wirtualnym adresem nie powinna być zatem powodem do odmowy rejestracji podatnika VAT. Może to być dodatkowy sygnał w przypadku, gdy zachodzą inne nieprawidłowości – dodatkowe kontrole w takich przypadkach mają prowadzić do zmniejszenia liczby przestępstw podatkowych. Odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT musi więc opierać się na poważniejszych przesłankach, niż korzystanie z usług e-biura.